Tu jesteś:

JLL o rynku biurowym w Warszawie: będzie więcej pustostanów

Najwyższe czynsze transakcyjne w Warszawie pozostały na stabilnym poziomie w porównaniu z końcem 2011 r.

Aktywność najemców w Warszawie pozostaje na wysokim poziomie. W III kw. 2012 r. firmy wynajęły ponad 157,6 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Wartość ta w połączeniu z wolumenem transakcji zarejestrowanych w pierwszej połowie roku daje łącznie 455,3 tys. mkw. – o 15 tys. więcej niż w tym samym okresie rekordowego 2011 r.

Aż 41 proc. (64,5 tys. mkw.) wszystkich umów zawartych w III kw. stanowiły tzw. umowy przednajmu. Największe umowy typu pre-let w III kw. zawarły Poczta Polska (12,6 tys. mkw. w projekcie Domaniewska 37c na Mokotowie), GDDKiA (11,7 tys. mkw. w Green Corner położonym w Centrum miasta, realizowanym przez Skanska) oraz Dalkia (5900 mkw., w projekcie Plac Unii na Mokotowie). W analizowanym okresie odnotowano również znaczące przedłużenie umowy najmu przez firmę Generali (7700 mkw., Marynarska Point na Mokotowie).

W pierwszych trzech kwartałach 2012 r. do użytku oddano 148,1 tys. mkw. powierzchni biurowej, z czego 56,1 tys. mkw. przypadło na III kw. Ponad połowę projektów zrealizowano w rejonie Południowo – Wschodnim (dwa obiekty w ramach Wilanów Office Park - około 29,5 tys. mkw.). W Centrum do użytku został oddany biurowiec Senator (23 250 mkw.) zrealizowany przez Ghelamco. Z szacunków Jones Lang LaSalle wynika ponadto, że w IV kw. na stołeczny rynek trafi aż 120 tys. mkw. powierzchni, z czego 41 proc. jest już wynajęte. Eksperci spodziewają się również, że w 2013 do użytku zostanie oddane kolejne 300 tys. mkw. Tak wysoka podaż nie pozostanie bez wpływu na wysokość współczynnika powierzchni niewynajętej.

Na koniec III kw. 2012 r. około 8,1 proc. nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie pozostawało bez najemców (9,4 proc. w Centralnym Obszarze Biznesu, 8,2 proc. na obrzeżach Centrum i 7,8 proc. poza nim). Według ekspertów Jones Lang LaSalle, współczynnik powierzchni niewynajętej znajduje się w lekkim trendzie zwyżkowym i spodziewany jest jego wzrost zarówno w IV kw., jak i nadchodzącym roku.

Najwyższe czynsze transakcyjne w Warszawie pozostały na stabilnym poziomie w porównaniu z końcem 2011 r. Najlepsze powierzchnie biurowe w Centrum można wynająć obecnie za 22 – 25 euro za mkw. miesięcznie, poza nim za 15 – 15,50 euro.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×