Tu jesteś:

Inwestycje BTS wkraczają na katowicki rynek biur

Michał Dobrowolski, dyrektor zarządzający firmy deweloperskiej BREMA z Katowic

W Katowicach będzie przybywać biurowców typu BTS (build-to-suit), czyli budowanych pod konkretne firmy – zapowiadają deweloperzy. Może to nie tylko rozruszać lokalny rynek nieruchomości komercyjnych, ale także przyciągnąć do aglomeracji duże firmy tworzące nowe miejsca pracy.

W dużych polskich miastach przybywa biurowców BTS. Najwięcej tego typu inwestycji jest obecnie w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Teraz do grona miast, gdzie rynek BTS się rozwija, mogą dołączyć Katowice. Miasto staje się coraz atrakcyjniejsze dla firm chcących budować biurowce „szyte na miarę”. Także  lokalni deweloperzy otwierają się na tego typu realizacje. Sprzyja temu sytuacja na rynku.

- Katowicki rynek biur wciąż się rozwija, jednak oferta na nim jest dość jednorodna i sztywna. To może zniechęcać nawet bardzo duże firmy do wynajmu w mieście. Sytuację mogą zmienić lokalni deweloperzy i inwestycje BTS. Dają one bowiem możliwość budowania biurowców zgodnie z wymaganiami przyszłych najemców – mówi Michał Dobrowolski, dyrektor zarządzający firmy deweloperskiej BREMA z Katowic.

BTS-y to nowe podejście, które niedawno pojawiło się w Katowicach. Zdaniem deweloperów ma ono szansę się przyjąć. Powód?  W mieście jest obecnie ponad 443 tys. mkw. powierzchni biurowej. W 2016 roku do użytku oddano  51,6 tys. mkw. nowych biur. Około 40 tys. mkw. jest obecnie w budowie – podaje Colliers.

Jest to jednak dość sztywna oferta, na którą przyszli najemcy nie mają zbyt dużego wpływu. Także ceny biur, jakie obecnie są na rynku, mogą okazać się dla niektórych firm zbyt wysokie – te sięgają nawet 14,5 euro za metr kwadratowy. I tu BTS znów ma przewagę, która może zapełnić powstałą niszę.

- Biurowce build-to-suit powstają w ekonomiczny sposób. Zastosowanie nowoczesnych technologii obniżających koszty budowy, znacząco wpływa na koszty eksploatacji. BTS może więc konkurować na rynku nie tylko elastycznym podejście do całego procesu inwestycyjnego, ale także niższymi kosztami najmu i eksploatacji – mówi Michał Dobrowolski.

Póki co jednak rynek BTS-ów w Katowicach raczkuje. W mieście znajduje się obecnie kilka tego typu inwestycji. Jedna z najnowszych oddana została w kwietniu przy Al. Roździeńskiego 188H. Jest to mający 11,6 tys. mkw. biurowiec klasy A, stworzony przez BREMĘ dla firmy informatycznej BPSC SA. Najemca ten zajął w nim ponad 3,5 tys. mkw., z ponad 6,2 tys. mkw. przygotowanej powierzchni. Pozostałe ponad 2,5 tys. mkw. trafiło właśnie na rynek.  

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×