Tu jesteś:

Hossa na łódzkim rynku biurowym

Po ukończeniu trwających obecnie prac budowlanych, całkowite zasoby łódzkiego rynku biurowego powiększą się o 143 600 mkw. do końca 2020 roku. Analitycy międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield wskazują jednak, że to nie koniec boomu inwestycyjnego w mieście. Dobrze znani deweloperzy mogą w niedługim czasie rozpocząć realizację kolejnych projektów w ścisłym centrum Łodzi oraz w okolicach Dworca Łódź Fabryczna.

Sytuacja na łódzkim rynku biurowym jest bardzo dynamiczna. Z dużym entuzjazmem obserwujemy, jak deweloperzy przekształcają zabytkowe obiekty nadając im nowoczesny sznyt, a także umiejętnie wplatają całkiem nowe biurowce w historyczną tkankę miejską. Rewitalizacja Łodzi jest spektakularnym i unikatowym zjawiskiem w skali europejskiej, a obecna infrastruktura biurowa odpowiada na zróżnicowane potrzeby najemców. Deweloperzy już mają w planach uruchomienie kolejnych projektów. Ponadto, dzięki umiejętnie prowadzonej transformacji miasta i utrzymaniu tempa rozwoju na obecnym poziomie, Łódź ponownie otrzymała wyróżnienie „Miasto Przyjazne Inwestorom”. Pojawienie się kolejnych firm zainteresowanych rozwojem swojego biznesu w Łodzi to tylko kwestia czasu – powiedziała Zuzanna Krech, Starszy negocjator, Manager biura w Łodzi, Dział Powierzchni Biurowych, Cushman & Wakefield.

Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Łodzi na koniec czerwca br. wyniosły 496 700 mkw. W okresie od stycznia do czerwca, deweloperzy otrzymali pozwolenie na użytkowanie dwóch budynków biurowych – pierwszej fazy projektu Brama Miasta (25 500 mkw.) oraz budynku Sepia Office (2 300 mkw.). Pojawienie się na rynku tych dwóch budynków biurowych nieznacznie wpłynęło na poziom pustostanów, który nakoniec czerwca wyniósł 12,1% (+ 3,5 pp. r/r). W kolejnych miesiącach, po ukończeniu realizacji dziewięciu nowych projektów, nowa podaż wzrośnie o 51 500 mkw., dzięki czemu na koniec 2019 roku całkowite zasoby powierzchni biurowej Łodzi mogą osiągnąć poziom 548 000 mkw. W planach deweloperów na 2020 rok jest oddanie do użytku kolejnych 64 600 mkw. w takich projektach jak Hi Piotrkowska, druga faza Bramy Miasta oraz w nowej inwestycji Echo Investment – The React, zlokalizowanej przy skrzyżowaniu Alei Piłsudskiego z ulicą Kilińskiego.

Całkowity popyt na powierzchnię najmu w Łodzi w pierwszej połowie roku wyniósł 32 900 mkw., co oznacza wzrost o 16% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Transakcje przednajmu były popularną praktyką rynkową i stanowiły aż 70% popytu netto. Wśród największych zarejestrowanych transakcji znalazły się nowe umowy firmy Nordea Operations Centre w budynkach Red Tower (3 275 mkw.) oraz Cross Point C (3 250 mkw.). Swoje wejście do Łodzi dwoma umowami przednajmu w budynkach Hi Piotrowska (4 950 mkw.) oraz Imagine (1 940 mkw.) zapowiedział jeden z najszybciej rozwijających się operatorów powierzchni elastycznej – firma NewWork. Nieco większa aktywność najemców nie wpłynęła znacząco na wyjściowe stawki czynszów za najlepsze powierzchnie biurowe, które utrzymały się na poziomie 13,50 EUR/mkw./miesiąc.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×