Tu jesteś:

Griffin Topco II kupuje Meble Emilia, miasto wpisuje obiekt do ewidencji zabytków

Ministerstwo Skarbu Państwa podpisało umowę prywatyzacyjną spółki Meble Emilia. Spółka Martel należąca do Griffin Topco II za 85 proc. udziałów zapłaciła 115 mln złotych - podaje Puls Biznesu. Jednak jak donosi gazeta.pl Meble Emilia zostały wpisane do gminnej ewidencji zabytków, co może uniemożliwić Griffin Topco II pracę nad większa inwestycją na działce w centrum Warszawy.

Zgodnie z umową inwestor zobowiązał się do dofinansowania spółki kwotą co najmniej 5 mln złotych w okresie 12 miesięcy. Ponadto Martel podpisał pakiet socjalny z organizacjami związkowymi.

Dzięki inwestycji do portfela luksemburskiego funduszu Griffin Topco II dołączyło 100 tys. mkw. gruntów. Meble Emilia jest również właścicielem warszawskiego pawilonu, w którym znajduje się Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Marcin Halicki z grupy Griffin Investment, która za Meble Emilia zapłaciła 115 mln zł, mówił w rozmowie z Gazetą Wyborzą - Nie zamierzamy zachowywać tego pawilonu. Na jego miejscu powinien powstać wieżowiec.

Jednak jak donosi dziś portal Gazeta.pl, Emilia została w lipcu wpisana do gminnej ewidencji zabytków. Nowy, uzupełniony wykaz został założony 24 lipca. Oprócz Emilii znalazły się w nim także m.in. Rotunda, pawilon d. hotelu Powiśle, w którym mieści się klub Syreni Śpiew, oraz układ urbanistyczny Polonii przy Konwiktorskiej.

Na łamach portalu gazeta.pl, pada pytanie czy Griffin Investment kupiło Emilię z premedytacją, licząc, że uda się obejść wpis do gminnej ewidencji zabytków i rozebrać pawilon. Czy przed zawarciem transakcji inwestora nie poinformowano, że kupuje nie działkę inwestycyjną, lecz pawilon, który będzie wymagać sporych nakładów na jego ochronę, bo informacja utknęła gdzieś pomiędzy stołecznym konserwatorem zabytków a ministerstwem. Jeżeli tak - nowy właściciel Emilii został wprowadzony w błąd.

Źródło: Puls Biznesu/ Gazeta Wyborcza

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×