Tu jesteś:

Dworzec kolejowy – dobre sąsiedztwo biurowca

EQlibrium

Budowa biurowców w sąsiedztwie dworców kolejowych znalazła się w czołówce trendów mających największy wpływ na rozwój rynku biurowego w Polsce, przygotowanych pod koniec ubiegłego roku przez konsultantów Walter Herz. Z zalet takiej lokalizacji projektów biurowych korzystają nie tylko pracownicy dojeżdżający z mniejszych miejscowości do pracy w aglomeracjach, ale również sam biznes.

Siedziba firmy w biurowcu znajdującym się w niedalekiej odległości od dworca oznacza m.in. oszczędność czasu i pieniędzy, które przeznaczane są na podróże służbowe. Rewitalizacja dworców przeprowadzana przez PKP na szeroką skalę, obejmująca 190 budynków tego rodzaju w całej Polsce, również zachęca deweloperów do inwestowania w nieruchomości na sąsiednich działkach.

O sukcesie komercyjnym projektu biurowego w dużej mierze nadal decyduje jego lokalizacja. Jak podkreślają eksperci Savills, ten czynnik jest również kartą przetargową w walce o najlepszych pracowników. Jednak usytuowanie biurowca w centralnej części miasta albo w centrum biznesowym ze sprawnie funkcjonującą infrastrukturą to niejedyne kryteria, które warto wziąć pod uwagę. Dlatego deweloperzy coraz częściej decydują się na budowanie biurowców w bliskim sąsiedztwie dworców kolejowych.

Tereny sąsiadujące z dworcami kolejowymi, gdzie coraz częściej powstają nowoczesne obiekty biurowe, są atrakcyjną alternatywą dla zatłoczonych dzielnic biznesowych aglomeracji, w których brakuje wolnej przestrzeni pod nowe inwestycje. Modernizacja kolei sprawia, że ta forma transportu staje się coraz atrakcyjniejsza dla biznesu. Firmy, które swoje biura mają w kilku miastach, i w których podróże służbowe są codziennością, chętnie lokują swoje siedziby sąsiedztwie dworców. Dobrym przykładem mogą być Łódź i Warszawa, które dzięki modernizacji zyskały dużo szybsze i sprawniejsze połączenie kolejowe. W rezultacie w sąsiedztwie odnowionego dworca Łódź Fabryczna powstaje nowe centrum biurowe. Natomiast w Warszawie popularnością cieszy się już nie tylko Warszawa Centralna. Przykładem może być nasz projekt biurowy EQlibrium, wybudowany w okolicy Dworca Zachodniego – mówi Mirosław Łoziński, Prezes Zarządu Grupy Waryński S.A.

Ta symbioza działa doskonale również w przypadku innych warszawskich dworców np. Dworca Gdańskiego, ale jest widoczna także w innych miastach. Przykładowo, odwiedzając dworzec Wrocław Główny, nie można przejść obojętnie obok imponujących projektów biurowych. Nowoczesne budynki biurowe pojawiły się także w okolicy dworca Kraków Główny.

Dzięki deweloperom, którzy zdecydowali się ulokować swoje inwestycje w sąsiedztwie dworców, dotychczas niezagospodarowane tereny otrzymują drugie życie. Wokół biurowców pojawiają się bowiem galerie handlowe, lokale usługowe, restauracje, czy zielone, ogólnodostępne strefy, gdzie można odpocząć. Z tej infrastruktury korzystają nie tylko pracownicy okolicznych biur, ale także podróżni – użytkownicy dworców mieszczących się tuż obok. Jak zaznacza jednak Przemysław Bednarczyk, Wiceprezes Zarządu, Waryński S.A., dla rozwoju inwestycji w pobliżu dworców konieczne są dalsze projekty rewitalizacyjne.

Z punktu widzenia dewelopera samo zlokalizowanie inwestycji biurowej w okolicy dworca nie gwarantuje sukcesu. Zaniedbane gmachy dworców, które nierzadko odstraszają samych podróżnych, nie zachęcają również do stawiania w ich sąsiedztwie biurowców. Dlatego dobrym prognostykiem jest to, że najbliższe lata mają przynieść kolejne inwestycje w dworcową infrastrukturę – mówi Przemysław Bednarczyk.

W Programie Inwestycji Dworcowych rozpisanym do 2023 r., PKP przewidziało modernizację lub wybudowanie na nowo prawie 190 dworców w całej Polsce. Lista budynków, które mają zostać zmodernizowane, obejmują takie strategiczne obiekty dla komunikacji dalekobieżnej jak np. dworzec Gdańsk Główny, Olsztyn Główny, Łódź Kaliska, a także dworce w Kaliszu, Białymstoku, czy Częstochowie. Zaplanowano również odnowienie dworców na mniejszych stacjach, min. Warszawa Powiśle, Łódź Chojny, Bydgoszcz Zachód, Gdańsk Wrzeszcz, Toruń Miasto i wiele innych. 

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×