Tu jesteś:

Duże zainteresowanie polskim rynkiem powierzchni biurowej

Strategiczną rolę w rozwoju rynku nieruchomości biurowych w naszym kraju odgrywa m.in. sektor nowoczesnych usług dla biznesu. Analitycy Jones Lang LaSalle szacują, że branża outsourcingowa zajmuje w Polsce łącznie 800 tys. mkw. biur. W Krakowie i Łodzi firmy, które ją reprezentują zajmują po 40 proc. nowoczesnych zasobów powierzchni biurowej znajdujących się w tych miastach.

Centra usług biznesowych ulokowane w Polsce generują niemal 40 proc. z ogólnej puli etatów w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE). W naszym kraju w branży nowoczesnych usług biznesowych pracuje dziś ponad 85 tysięcy specjalistów, o połowę więcej niż w 2009 roku. Analitycy szacują, że do końca bieżącego roku w tej branży w Polsce zatrudnionych będzie ponad 100 tysięcy osób.

Polska atrakcyjną lokalizacją dla outsourcingu

Nasz kraj umocnił w minionym roku swoją pozycję w Europie i na świecie jako miejsce stwarzające optymalne warunki pod inwestycje w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu. Polska została uznana za najbardziej dojrzałą lokalizację w Europie i jedną z 5 czołowych na świecie dla tej branży. Silną pozycję Polski pod tym względem potwierdzają zarówno globalne korporacje i międzynarodowe firmy lokując u nas swój biznes związany z outsourcingiem. Centra outsourcingu procesów biznesowych (BPO) i informatycznych (ITO), centra usług wspólnych (SSC) oraz ośrodki badawczo-rozwojowe (R&D) mieszczą się głownie w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, ale także Łodzi, Katowicach, Trójmieście i Poznaniu.

To właśnie dzięki zainteresowaniu naszym krajem zachodnich firm i międzynarodowych korporacji nasz rynek nieruchomości biurowych notuje tak niewielką wartość pustostanów. Powstające obiekty są coraz lepiej dostosowane do wymagań światowego biznesu. Popyt na biura nie słabnie, a w całym kraju w budowie jest aktualnie aż milion metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni biurowej. Efektem dużego zapotrzebowania na biura jest lekka presja na wzrost stawek czynszowych obserwowana w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, czy Poznaniu, zwracają uwagę analitycy Jones Lang LaSalle.

Wzrost rynku stołecznego 

Ubiegły rok okazał się dla rynku powierzchni biurowych bardzo dobry. Tylko w Warszawie wolumen najmu wyniósł 573,8 tys. mkw. (więcej niż w roku poprzednim). Zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na rynku stołecznym zwiększają się systematycznie i wynoszą obecnie prawie 3,6 mln mkw. Do końca tego roku stołeczni deweloperzy planują oddać ponad 180 tys. mkw. biur. Większość powstaje poza Centralnym Obszarem Biznesu. Także najwięcej biur wynajmowanych jest w stolicy poza centrum.

Powierzchni biurowej poszukują bowiem zarówno filie międzynarodowych firm, jak i polskie przedsiębiorstwa, które zainteresowane są odmiennymi lokalizacjami. Najbardziej prestiżowe obszary w ścisłym centrum miasta i znajdujące się tam ekskluzywne biurowce klasy A wybierają zazwyczaj oddziały międzynarodowych korporacji. Stawiają na nowoczesne obiekty, które spełniają ujednolicone dla wszystkich zagranicznych filii przedsiębiorstwa standardy. Poza tym, w ten sposób podkreślają swoje aspiracje i pozycję rynkową.

Poza centrum mniejsze biura

Nieduże biurowce preferowane są zazwyczaj przez mniejsze zagraniczne firmy i rodzime przedsiębiorstwa. Firmy te akceptują również lokalizację poza centrum. Taki wybór, poza niższymi kosztami, ma także inne zalety. W tego typu biurowcach rzadziej występują rozwiązania typu open space i ścisły podział na większe moduły. W związku z tym, firma poszukująca mniejszej powierzchni ma większe możliwości wyboru. Dodatkowo, usytuowanie biurowca poza strefą płatnego parkowania znacznie ogranicza pracownikom związane z tym trudności.

Sytuacja na rynku biurowym wciąż sprzyja najemcom. W stolicy najbardziej poszukiwane są funkcjonalne niezbyt duże biura, których w mieście wciąż brakuje. Rzadko oferowane są powierzchnie 100 -200 metrowe, a standardem jest podpisywanie wieloletnich umów. Dlatego za niewielkie moduły w prestiżowych kamienicach najemcy skłonni są zapłacić nawet 25 euro za metr kwadratowy bez opłat eksploatacyjnych.

Wysoki poziom inwestycji w nieruchomości komercyjne

Polskim rynkiem nieruchomości komercyjnych żywo interesują się też zagraniczni inwestorzy. Według najnowszego raportu Savills, w pierwszym kwartale 2012 roku wartość transakcji w Polce wyniosła o jedną piątą więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Analitycy tej firmy prognozują, że wolumen transakcji w naszym kraju na koniec tego roku osiągnie wysoki poziom, porównywalny do wartości z 2011 roku (2,5 mld EUR). W roku minionym największym beneficjentem dobrej koniunktury na rynku inwestycyjnym był sektor biurowy. Łączna wartość transakcji wyniosła ok. 1,152 mld EUR. W porównaniu z rokiem 2010 nastąpił wzrost aż o 86 proc. (dane Cushman&Wakefield).

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×