Tu jesteś:

Dobry rok dla rynku biurowego w Poznaniu

Firma doradcza JLL podsumowała 2016 rok na poznańskim rynku biurowym.

- Jednym z istotnych pracodawców oraz najemców powierzchni biurowych w Poznaniu pozostaje sektor usług dla biznesu. Z danych ABSL wynika, że w mieście działa 76 centrów BPO, SSC, IT i R&D, zatrudniających łącznie ok. 13 100 osób, z prognozą wzrostu do 18 000 do 2020 r. Swoje siedziby mają tu międzynarodowe marki, takie jak Capgemini, Carlsberg, Franklin Templeton, GSK, IKEA, McKinsey i wiele innych. Wejścia nowych firm i rozwój już istniejących centrów usług dla biznesu przyczynia się do rozwoju rynku biurowego w Poznaniu - informuje Karol Patynowski, Dyrektor ds. Rynków Regionalnych w JLL.

Po rekordowym roku 2015, kiedy popyt wyniósł 64 900 mkw., 2016 zakończył się bardzo dobrym wynikiem – w Poznaniu podpisano umowy najmu na 64 100 mkw.Ciekawym zjawiskiem w 2016 r. był znacznie wyższy niż w latach ubiegłych udział przednajmów w łącznym popycie. Więcej firm zdecydowało się również powiększyć swoje biura, co świadczy o dobrej kondycji rynku.

- Poznań, z 427 800 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, jest szóstym największym rynkiem w Polsce - po Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście i Katowicach. W 2016 r. podaż w mieście zwiększyła się o 41 100 mkw., a kolejne 40 700 mkw. jest w budowie. Około 22 500 mkw. trafi na rynek jeszcze w tym roku, a zdecydowana większość tej powierzchni jest już zabezpieczona umowami przednajmu - wyjaśnia Łukasz Dziedzic, Konsultant w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

W 2016 r. wskaźnik powierzchni niewynajętej spadł do 13,6 proc. Rosnący popyt na nową powierzchnię biurową spowodował, że wskaźnik pustostanów w Poznaniu zbliżył się do poziomu porównywalnego z innymi dużymi rynkami w kraju.

Najwyższe, miesięczne czynsze transakcyjne za metr kwadratowy w Poznaniu wyniosły ok. 13,7-14,2 euro, co jest poziomem porównywalnym z Krakowem i Wrocławiem.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×