Tu jesteś:

Dobra passa na warszawskim rynku biurowym w 2018 roku

Rok 2018 zakończył się pozytywnie dla warszawskiego rynku biurowego. Najwyższy w historii popyt na powierzchnię biurową oraz najmniejsza od lat nowa podaż dostarczona na rynek, przyczyniły się do spadku współczynnika pustostanów, który okazał się najniższy od 2012 roku. Deweloperzy widząc zainteresowanie po stronie najemców wciąż pozostają aktywni w stolicy, w wyniku czego na etapie budowy znajduje się rekordowy wolumen powierzchni biurowej.

Elżbieta Czerpak, Dyrektor Działu Badań Rynku, Knight Frank
Agnieszka Ilińska, Konsultant w Dziale Badań Rynku, Knight Frank

W 2018 roku na warszawskim rynku biurowym zrealizowano 233tys. mkw. powierzchni biurowej  w dwudziestu jeden projektach. Pomimo że odnotowana nowa podaż była najniższa od 2011 roku, to za jej sprawą całkowite zasoby biurowe w stolicy wzrosły do 5,5 mln mkw.

Deweloperzy wciąż pozostają niezwykle aktywni w stolicy. Na koniec 2018 roku w budowie znajdował się rekordowy wolumen powierzchni biurowej – blisko 830 tys. mkw. Znaczną część powierzchni na etapie realizacji (blisko 60%) tworzą wielkoskalowe projekty, które będą dostarczane na rynek systematycznie w latach 2019-2021. Do największych inwestycji, których start miał miejsce w 2018 roku należą m.in.: Forest realizowany w okolicach ronda Radosława przez HB Reavis czy ArtN, czyli rewitalizowane przez Capital Park dawne budynki fabryki Norblin.

Zainteresowanie najemców powierzchnią biurową w Warszawie nie słabnie. Na koniec 2018 roku w stolicy odnotowano najwyższy w historii warszawskiego rynku biurowego popyt na powierzchnię biurową, który wyniósł 858 tys. mkw. mkw. Tak wysoki wolumen wynajętej powierzchni został wygenerowany głównie przez nowe umowy, które stanowiły 64% zarejestrowanego popytu (z czego umowy typu pre-let stanowiły 16%). Renegocjacje umów wyniosły 25% odnotowanego, natomiast ekspansje stanowiły około 11%. W 2018 roku największym zainteresowaniem wśród najemców cieszyły się strefy centralne, Służewiec oraz Al. Jerozolimskie.

Na koniec 2018 roku współczynnik pustostanów wyniósł 8,7% (473 tys. mkw.powierzchni na wynajem), jednocześnie osiągając najniższy poziom od 2012 roku. W porównaniu z analogicznym okresem 2017 roku wskaźnik obniżył się o 3 pp. dla całej Warszawy oraz 3,7 pp. dla stref centralnych. Najwięcej dostępnej powierzchni oferowane jest na Służewcu – 206 tys. mkw. oraz w strefach centralnych – 115 tys. mkw. Na spadek wskaźnika pustostanów wpłynęła wysoka absorpcja netto, która na koniec 2018 roku wyniosła 375 tys. mkw. i była nie tylko o ponad 30% wyższa niż średnia roczna absorpcja zarejestrowana w latach 2013-2017, ale także porównywalna do rekordowej absorpcji odnotowanej w 2017 roku (379 tys. mkw.). Na tak wysoką chłonność warszawskiego rynku miały wpływ m.in. firmy coworkingowe, które jeszcze nigdy nie były tak aktywne na polskim rynku jak w 2018 roku.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×