Tu jesteś:

Colliers prognozuje wysokość stawek czynszów na rynku biurowym w Europie

W świetle ostatniego raportu Colliers International, przewiduje się, że wysokość stawek czynszu w najlepszych (prime) lokalizacjach biurowych regionu EMEA pozostanie bez zmian. Jednak w krajach nie należących do ścisłej europejskiej czołówki ekonomicznej, czynsze mogą zacząć spadać.

Raport wskazuje na szeroką stagnację ekonomiczną w regionie EMEA oraz na brak skutecznych i szybkich rozwiązań kryzysu w strefie euro. Są to główne powody ostrożnego podejścia firm do wynajmu powierzchni biurowej.

“Najemcy korporacyjni wstrzymali decyzje o zmianie siedzib, ale jednocześnie obserwujemy ograniczoną podaż powierzchni biurowej na większości rynków. Taka sytuacja powoduje, że czynsze pozostają na tym samym poziomie. Jednak w miastach takich jak Londyn, Sztokholm, Monachium czy Wiedeń oczekujemy dalszego wzrostu stawek czynszu. Jest to związane ze stałym wzrostem PNB, który jest powyżej średniej krajowej i/lub z dobrą perspektywą na lokalnych rynkach pracy" - komentuje Craig Satchwell, head of office agency, EMEA, Colliers.

Raport firmy Colliers prognozuje jednak spadek czynszów na rynku szwajcarskim, co jest spowodowane niskim popytem na powierzchnię biurową. Również Lizbona i Madryt doświadczą dalszego spadku czynszów będącego wynikiem trudnej sytuacji ekonomicznej Portugalii i Hiszpanii.

Przegląd rynku inwestycyjnego

Raport firmy Colliers przewiduje, iż inwestorzy będą w dalszym ciągu wykazywać zainteresowanie najlepszymi nieruchomościami w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach.

“Niepewność ekonomiczna oraz brak finansowania produktów na rynku wtórnym oznacza, że pojęcie “najlepsza lokalizacja” jest wciąż kluczowe przy podejmowaniu decyzji inwestorskich - dodaje Ewen Hill, director of investment, Colliers EMEA.- Oczekujemy podobnego poziomu wartości transakcji, przy czym brak produktów wysokiej jakości ograniczy popyt. Największa aktywność inwestorska jest oczekiwana w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji i krajach nordyckich, przy czym w krajach CEE przewidujemy ożywienie w drugiej połowie roku”.

Raport wskazuje, że zwrot z nieruchomości typu prime na wiekszości rynków EMEA pozostanie na stabilnym poziomie a niskie stopy zwrotu z obligacji krajów będących głównymi gospodarkami zrównoważą obiekcje inwestorów związane z perspektywami wynajęcia powierzchni biurowych. Spadający popyt na powierzchnie oraz negatywne nastroje inwestorów prawdopodobnie podniosą stopy zwrotu na peryferyjnych rynkach takich jak Lizbona oraz Madryt.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×