Tu jesteś:

Colliers analizuje popyt na powierzchnię biurową w przyszłości

Wraz z kurczącą się populacją oraz rozwojem alternatywnych metod pracy, np. pracy zdalnej, pod znakiem zapytania staje przyszłość tradycyjnych biur. Według raportu Colliers, dotyczącego planowania i kierunku rozwoju przestrzeni biurowej, popyt na biura do 2030 roku pozostanie na tym samym poziomie co obecnie.

Pracownicy korporacji deklarują zapotrzebowanie na elastyczną i odpowiednio dużą powierzchnię pracy. Potrzeby te będą skutkować zwiększeniem powierzchni przypadającej na jednego pracownika biurowego i stanowić przeciwwagę dla malejącej populacji oraz popularyzacji pracy zdalnej.

- Uważamy, że zapotrzebowanie na przestrzeń biurową w tradycyjnym kształcie nie zmieni się znacząco w przeciągu następnych 15-20 lat, nawet pomimo spadku liczby osób pracujących w biurach. W znacznym stopniu zmieni sie natomiast wygląd i użycie przestrzeni biurowej. Ze względu na rosnącą potrzebę ograniczenia kosztów najmu coraz większy nacisk będzie położony na optymalne rozwiązania technologiczne i elastyczne zagospodarowanie przestrzeni biurowej z jednoczesnym uwzględnieniem wygody i potrzeb pracowników. Opracowanie dobrej strategii miejsca pracy będzie kluczem do sukcesu danej firmy na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. Najważniejszym kryterium dla deweloperów i właścicieli biurowców będzie zapewnienie przestrzeni, w ramach budownictwa zrównoważonego, dającej się łatwo dostosować do zmieniających się wymagań inwestorów i najemców. Spełnienie owych warunków będzie kluczowe dla atrakcyjności danego biura, nie tylko z perspektywy założeń korporacyjnych, ale również z punktu widzenia samych pracowników – mówi Damian Harrington, dyrektor działu Doradztwa i Badań Rynku na Europę Środkową i Wschodnią w Colliers International, autor raportu.

Pozostałe wnioski z raportu Colliers International dotyczącego planowania i kierunku rozwoju przestrzeni biurowej są następujące:

• Z punktu widzenia korporacji głównym powodem zastosowania alternatywnych metod pracy jest optymalizacja przestrzeni (79 proc.) oraz ograniczenie wydatków (74 proc.)
• Najbardziej popularne alternatywne metody pracy z punktu widzenia pracowników to praca z domu (89 proc.) oraz tymczasowe stanowiska pracy w przestrzeni biurowej (82 proc.)
• Według danych International Data Corporation liczba pracowników zdalnych w 2010 przekroczyła miliard, a przewiduje się, że w ciągu najbliższych pięciu lat ta ilość będzie rosnąć o około 6 proc. w skali roku. 
• Upowszechnianie się pracy zdalnej zwiększy zapotrzebowanie na dostosowane do indywidualnych potrzeb centra przechowywania danych, które już dziś są realizowane w znacznym stopniu w ramach outsourcingu.

Pełny raport czytaj tutaj

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×