Tu jesteś:

CBRE: Rośnie popyt na biura, ale jeszcze szybciej rośnie podaż

Popyt na powierzchnie biurowe w Polsce nadal rośnie. Odpowiedzialny jest za to przede wszystkim sektor BPO – twierdzi CBRE.

W pierwszych trzech kwartałach 2012 r. w Warszawie wynajęto 455 tys. mkw. powierzchni biurowej i wszystko wskazuje na to, że w całym 2012 r. wynajęte zostanie więcej biur, niż w rekordowym 2011 r., gdy w całej stolicy najemców znalazło w sumie 573 tys. mkw.

- W wielu polskich aglomeracjach, jak Kraków, Wrocław czy Trójmiasto, ilość powierzchni wynajętej w trakcie pierwszych trzech kwartałów 2012 r. przekroczyła wynik osiągnięty w całym 2011 r. Wiąże się to przede wszystkim z rozwojem sektora nowoczesnych usług biznesowych BPO, w którym pracuje w Polsce już ponad 100 tys. osób, a największymi ośrodkami BPO w naszym kraju są Warszawa, Kraków, Wrocław i Łódź – mówi Joanna Mroczek, dyrektor działu doradztwa i badań rynku CBRE.

I choć najemcy z sektora BPO planują w dalszym ciągu zwiększać zatrudnienie, to w związku z relatywnie dużą ilością powierzchni budowanej obecnie na zasadach spekulacyjnych, bez pozyskania najemców przed rozpoczęciem budowy, współczynnik pustostanów w większości aglomeracji może w najbliższych dwóch latach rosnąć.

W całej Polsce nowa podaż powierzchni biurowej w tym roku wyniesie około 600 tys. mkw. W budowie w Warszawie jest prawie 700 tys. mkw., natomiast w ośmiu największych miastach regionalnych łącznie 510 tys. mkw., co przekłada się na odpowiednio 19 i 21 proc. istniejących zasobów.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×