Tu jesteś:

CBRE: Duża aktywność na warszawskim rynku biurowym

Platinium Business Park w Warszawie

Popyt na nowoczesną powierzchnię biurową pozostaje na wysokim poziomie. Suma podpisanych umów najmu w I półroczu 2012 wyniosła 298 tys. mkw., nieznacznie mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego – wynika z raportu CBRE na temat warszawskiego rynku biurowego.

Pod koniec I połowy 2012 zasób nowoczesnej powierzchni biurowej w stolicy wyniósł 3,7 milionów m kw., z czego 33 proc. zlokalizowane jest w centrum. Większość ukończonych ostatnio projektów biurowych znajduje się również w centrum oraz w strefie południowej górnej oraz południowej dolnej. Największym projektem biurowym oddanym do użytku w pierwszym półroczu br. była druga faza Poleczki Business Park (21 tys. mkw.). Do pozostałych istotnych projektów biurowych oddanych w tym czasie należą Platinium Business Park V oraz Ufficio Primo.

Do największych transakcji w I półroczu 2012 należą: przedwstępna umowa najmu podpisana przez PTC w T-Mobile Office Park (27 tys. mkw.), przednajem Grupy ING w Placu Unii (12 tys.  mkw.) i przedłużenie umowy najmu przez Axel Springer (9100 mkw) w Trinity Park I.

 Wskaźnik powierzchni niewynajętej w Warszawie wyniósł 7,4 proc. na koniec II kwartału 2012. Większość niewynajętej powierzchni dostępna jest w strefie południowej górnej (ok. 65 tys. mkw.) i na obrzeżach centrum (ok. 62 tys. mkw.). Relatywnie mało dostępnej powierzchni biurowej znajduje się w strefie północnej.

 Najlepsze stawki czynszu znajdują się na poziomie 26–27 euro/mkw. miesięcznie w centralnym obszarze biznesu. Poza centrum  najwyższe stawki czynszu od kilku lat utrzymują się na relatywnie stabilnym  poziomie, obecnie 15–16/euro/mkw./m-c.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×