Tu jesteś:

Biurowe Trójmiasto

Michał Rafałowicz, Dyrektor Regionu Pomorskiego w firmie Cresa Polska

W 2017 roku absorpcja powierzchni biurowej na trójmiejskim rynku osiągnęła rekordowy wynik 79 400 mkw., przy średniej wartości dla ostatnich 5 lat wynoszącej ponad 58 000 mkw. Według najnowszego raportu firmy doradczej Cresa "Occupier Economics: Rynek biurowy w Trójmieście w 2017 roku" warunki najmu powierzchni biurowej są stabilne.

- Wyniki trójmiejskich portów oraz znaczące inwestycje w infrastrukturę portową i transportową nie pozostają bez wpływu na rynek powierzchni biurowej w Trójmieście. Widzimy rosnące zainteresowanie trójmiejskim rynkiem biurowym ze strony firm, które zamierzają wykorzystać bieżącą koniunkturę w sektorze logistyki i produkcji stoczniowej – mówi Michał Rafałowicz, Dyrektor Regionu Pomorskiego w firmie Cresa Polska.

Na koniec 2017 r. zasoby powierzchni biurowej Trójmiasta wyniosły 696 400 mkw. W całym roku oddano do użytku 8 projektów w tym Alchemia – faza III (36 000 mkw., Torus), BCB Business Park – B2 (9 250 mkw., Bałtyckie Centrum Biznesu) i Tensor Z (6 600 mkw., Euro Styl). W budowie wciąż pozostaje blisko 149 000 mkw. Kończy się między innymi realizacja najwyższego budynku w Trójmieście – Olivia Star (ok. 40 000 mkw., Olivia Business Centre), którego oddanie do użytku przewidziane jest w bieżącym roku. 

Ilość pustostanów na koniec roku wyniosła 56 800 mkw., co stanowiło 8,1 proc. całkowitych zasobów biurowych regionu (spadek o 2,9 p.p. rok do roku). W ubiegłym roku podpisano umowy najmu na łączną powierzchnię 117 700 mkw. (wzrost o blisko 26 proc. w stosunku do wyniku zanotowanego w tym samym okresie 2016 r.). 

Obecnie w Trójmieście swoje centra operacyjne posiadają inwestorzy z 19 krajów, a usługi są świadczone w 33 językach. Dynamika rozwoju branży nowoczesnych usług dla biznesu w Trójmieście w nadchodzących latach powinna utrzymać trend wzrostowy. 

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×