Tu jesteś:

Bardzo dobry początek roku na rynku biurowym w regionach

Wrocław

Wysoka aktywność najemców, rekordowa ilość powierzchni w budowie, stabilne czynsze i spadek pustostanów – tak w największym skrócie można podsumować sytuację na rynku biurowym w miastach regionalnych po I kwartale 2017. Jak wynika z najnowszego raportu opracowanego przez ekspertów z Działu Badań Rynku Knight Frank, rynek biurowy w regionach utrzymuje się w świetnej formie.

Agata Holak, Konsultant w Dziale Badania Rynku w Knight Frank:

„Początek 2017 roku przyniósł na rynku biurowym w miastach regionalnych kontynuację trendów obserwowanych w ubiegłym roku. O dobrej kondycji rynku świadczy przede wszystkim bardzo wysoki popyt – o 60 proc. wyższy w porównaniu ze średnią kwartalną z ostatnich 5 lat. W pierwszych trzech miesiącach tego roku na 6 największych rynkach regionalnych (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź) wynajęte zostało łącznie 170.000 mkw., z czego najwięcej umów podpisano we Wrocławiu i w Krakowie.

Odpowiedzią deweloperów na zgłaszane przez najemców zapotrzebowanie na powierzchnię biurową jest rekordowy wolumen powierzchni w budowie. Na koniec marca zidentyfikowaliśmy w wymienionych wyżej miastach projekty w budowie o łącznej powierzchni 826.000 mkw., z czego ponad 50 proc. ma zostać ukończone jeszcze w tym roku. W rezultacie, uwzględniając 67.000 mkw. oddane do użytku w I kwartale 2017 roku, nowa podaż na rynkach regionalnych może osiągnąć rekordowy poziom i przekroczyć 0,5 mln mkw. Najwięcej powierzchni jest realizowane w Krakowie – 260.000 mkw. W pozostałych miastach (z wyjątkiem Katowic) wolumen powierzchni w budowie przekracza 100.000 mkw.

Z uwagi na umiarkowany poziom nowej podaży w pierwszych trzech miesiącach tego roku, współczynnik pustostanów odnotował spadki na większości rynków zarówno w ujęciu r/r jak i kw./kw. Najniższy poziom pustostanów notowany jest w Łodzi (5,8 proc.), najwyższy w Katowicach (14,6 proc.).

Wywoławcze stawki czynszu w większości miast pozostają niezmienione, jednak na niektórych rynkach można zaobserwować niewielką korektę w wybranych budynkach. Najniższe stawki wywoławcze nadal notowane były w Łodzi – od 8,5 do 13 EUR/m2/miesiąc, najwyższe – we Wrocławiu: 10-15,5 EUR/m2/miesiąc.”

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×