Tu jesteś:
  • The City
  •  Biura
  •  Najemcy
  •  Największe wyzwania dla najemców z sektora nieruchomości biurowych w 2012 r.

Największe wyzwania dla najemców z sektora nieruchomości biurowych w 2012 r.

W dobie zawirowań rynkowych i nie tylko inwestorzy i deweloperzy powierzchni komercyjnych mogą nie czuć się pewnie. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie wyzwania czekają najemców obiektów komercyjnych, oddając głos ekspertom z branży – dziś głos zabierze Tomasz Subocz, Associate Director w dziale wynajmu powierzchni biurowych w Savills.

Najemcy oczekują, aby najmowane przez nich powierzchnie były efektywne, a koszty ich serwisowania i obsługi względnie stałe. O ile na początku rozwoju rynku najemcy byli zmuszeni najmować takie biura, jakie były realizowane przez deweloperów bez względu na ich efektywność, to w obecnych czasach duzi najemcy, którzy najmują kilka–kilkanaście tysięcy metrów powierzchni w ramach tzw. umów pre-lease (czyli na etapie realizacji budynku), chcą brać czynny udział w pracach nad koncepcją obiektu i jego wykończenia, aby dostosować go do swoich potrzeb, kultury organizacyjnej, a jednocześnie aby w perspektywie długoterminowego zobowiązania umowy (5, 7, rzadziej 10 lat) systemy technologiczne zastosowane w budynku były nadal sprawne i energooszczędne. Te wymagania mogą spełnić tylko nowsze budynki, określane mianem „zielonych”, w których rozwiązania energooszczędne zostały uwzględnione już na etapie projektu.

Coraz więcej najemców odchodzi od zamkniętych powierzchni podzielonych na gabinety i pokoje na rzecz powierzchni otwartych. Ten trend, który daje elastyczność późniejszych reorganizacji przestrzeni w trakcie trwania umowy najmu, jest obserwowany przede wszystkim w korporacjach międzynarodowych. Również te firmy często decydują się na niestandardowe wykończenie biur. W Warszawie duzi najemcy, aby uzyskać dobre warunki najmu, często rozpoczynają proces poszukiwania biur na 12–24 miesiące przed zakończeniem trwającej umowy najmu. W ten sposób w procesie analizy można uwzględnić również projekty, które są planowane, gdyż często deweloper decyduje się uruchomić realizację budynku po deklaracji najemcy.

Na rynkach lokalnych nadal najsilniejszą grupą klientów są najemcy międzynarodowi oraz tzw. centra outsourcingu procesów biznesowych (BPO/SSC/ITO/R&D). Firmy te najczęściej najmują duże powierzchnie zaaranżowane w open space, często również budynki projektowane są zgodnie z ich potrzebami. Może się okazać, że po zwolnieniu przez nie tych powierzchni i przeniesieniu się do nowszych budynków nie znajdzie się najemca o podobnym profilu działalności i koszt rearanżacji takich biur dla klientów lokalnych, którzy oczekują przed wszystkim obiektów mniejszych i niekoniecznie w ramach open space, może być dla wynajmujących wysoki podsumowuje Tomasz Subocz, Associate Director w dziale wynajmu powierzchni biurowych w Savills.

Tomasz Subocz, Associate Director w dziale wynajmu powierzchni biurowych w Savills

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×