Tu jesteś:

Europejska agencja wyda ponad 120 mln zł na biuro w Warszawie

Warsaw Spire.

Frontex – Europejska Agencja Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach Państw Członkowskich Unii Europejskiej, zapłaci ponad 30 mln euro za wynajem powierzchni w biurowcu Warsaw Spire.

Ghelamco, deweloper kompleksu biurowego na warszawskiej Woli, poinformował wczoraj o podpisaniu 10 letniej umowy z nowym najemcą. Według informacji podanych przez Ghelamco, Frontex rozpocznie przygotowywanie nowego biura we wrześniu 2014 r. Zajmie w nim prawie 15 tys. mkw. To prawie dwa razy więcej niż zajmuje w swojej dotychczasowej siedzibie.
Unijna agencja przeniesie się z biurowca Rondo 1, w którym wynajmuje ponad 8,5 tys. mkw. powierzchni z czego 7,2 tys. mkw. stanowią biura rozmieszczone na 7., 10., 11., 22. i 23. piętrze. To niezbyt podoba się unijnym  urzędnikom, narzekają oni również na brak dostatecznej przestrzeni konferencyjnej.
Z informacji zamieszczonych na stronie Parlamentu Europejskiego wynika, że Frontex płaci obecnie za wynajem biura 27 euro za 1 mkw. i 12 euro za 1 mkw. powierzchni dodatkowych (atrium, przechowalnie, etc.). To daje wydatki rzędu 221 tys. euro miesięcznie i ponad 2,6 mln euro rocznie. W nowym biurowcu Frontex ma płacić sporo mniej*. W sumie Frontex wynajmował będzie 14 994 mkw. w budynku B kompleksu Warsaw Spire, co stanowi około 75 proc. powierzchni powstającego gmachu. Według wyliczeń samej agencji, wynajem w budynku Ghelamco generował będzie koszty miesięczne na poziomie 288 tys. euro. W ciągu roku koszty najmu siedziby agencji wyniosą prawie 3,5 mln euro.
Zanim europejscy pogranicznicy zaczną płacić Ghelamco za najem, mogą liczyć na 10 miesięczne wakacje od czynszu i 9,7 mln euro, które ma przeznaczyć deweloper na dostosowanie obiektu dla potrzeb agencji (tzw. fit out).

* Informacja o wysokości stawek, jakie ma płacić Frontex w Warsaw Spire stanowiła tajemnicę handlową i została usunięta na żądanie stron umowy.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×