Tu jesteś:

CA Immo z wynajętymi 255 000 mkw. powierzchni biurowej

Ubiegły rok firma CA Immo zakończyła z wynikiem 255 000 mkw. wynajętej powierzchni biurowej w 10 krajach, w tym blisko 70 proc., czyli 180 000 mkw. w Europie Środkowej i Wschodniej. W Polsce w 2017 roku podpisano umowy najmu ponad 20 700 mkw. powierzchni biurowej.

Warszawski rynek biurowy charakteryzuje się dużą dynamiką, wysoką aktywnością deweloperską i równie silnym popytem najemców - mówi Andrzej Mikołajczyk, dyrektor zarządzający CA Immo Poland. - W 2017 roku udało nam się wykorzystać dynamiczną sytuację na rynku wynajmu biur - np. nasz niedawno odnowiony, centralnie położony budynek biurowy Warsaw Towers, wykazuje obecnie obłożenie w wysokości 95 proc. Nasze siedem nieruchomości biurowych w Warszawie jest w pełni wynajęte, a wraz z przejęciem Warsaw Spire Building B w 2017 r. - zajętym obecnie w 100 proc. przez Frontex, uzupełniliśmy naszą listę najemców i jednocześnie dodaliśmy do naszego podstawowego portfolio inwestycję w nowym komercyjnym centrum Warszawy. - komentuje dyrektor.

W wolumenie wynoszącym blisko 255,000 mkw. wynajętym przez CA IMMO w 2017 roku w 10 krajach, około 14 proc. (około 35 200 mkw.) stanowiły wstępne umowy najmu projektów w trakcie budowy. Wyłącznie z umów typu pre-let, oznacza to wydajność wynajmu ok. 17 proc., mierzone ogólnym portfelem aktywów CA Immo o wartości poniżej 1,4 mln mkw. Aż 47 proc. wydajności wynajmu istniejącej powierzchni rozliczane jest na podstawie nowych umów najmu, a pozostała część z tytułu przedłużenia umowy przez obecnych najemców. Łącznie 95 proc. wynajmowanej powierzchni dotyczyło powierzchni biurowych.

Portfel inwestycyjny CA Immo o wartości ok. 3,4 mld EUR charakteryzuje się dużymi, śródmiejskimi nieruchomościami biurowymi (stanowiącymi 88 proc. całkowitego portfela) w głównych miastach Europy Środkowej. Około 47 proc. portfela znajduje się w Europie Wschodniej, 37 proc. w Niemczech i 16 proc. w Austrii. Ponad 60 proc. całkowitej powierzchni biurowej otrzymało certyfikaty zrównoważonego rozwoju DGNB, LEED lub BREEAM. Łączna wartość polskiego portfela aktywów, który stanowi 10 proc. całego portfela CA Immo i obejmuje reprezentatywne budynki biurowe, takie jak Warsaw Towers i Warsaw Spire Building B, wynosi 390 mln euro (około 122 400 mkw. powierzchni najmu). Sześć z siedmiu budynków biurowych uzyskało certyfikat BREEAM w zakresie zrównoważonego rozwoju na poziomie very good i excelent. Proces certyfikacji ostatniego budynku - Bitwy Warszawskiej Business Centre jest zakończony i oczekuje na potwierdzenie.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×